ابزارسازی

کارگاه ابزارسازی شرکت در بدو تأسیس کارخانه به منظور تهیه و تأمین ابزارهای مورد نیاز تولیدی شرکت جنب کارخانه اصلی تشکیل شده است. کلیه ابزارآلات و لوازم یدکی تولید که به مرور زمان فرسوده شده و قادر به تأمین نیازهای شرکت نمی‏ باشد و همچنین ابزارآلات مورد نیاز ماشین ‏آلات تولیدی و تجهیزات اندازه ‏گیری تایپ‏ های جدید در واحد ابزارسازی برنامه ‏ریزی و ساخته می ‏شود. برای این منظور واحد ابزارسازی شرکت متشکل از دستگاه‏ های متعدد تراش، فرز، سنگ‏زنی و کارهای دستی در نظر گرفته شده که خارج از خط تولید و در عین حال با اهمیت فوق‏ العاده زیاد در تأمین ابزارآلات مورد نیاز شرکت مورد استفاده قرار می‏ گیرد.

کارگاه ابزارسازی شرکت که اصطلاحاً «ماشین شاپ Machine Shop» نامیده می‏ شود، مجهز به خط تراش، فرز و سنگ‏زنی بوده و ماشین ‏آلات دیگری نیز جهت کارهای دستی در کارگاه در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، ماشین ‏آلات با دقت کاری بسیار بالا شامل سوراخ‏کاری دقیق «Jig boring»، سنگ‏زنی فورم شامل پروفایل، بال پوکت «Ball pocket» در اتاق‏ های با شرایط دما و رطوبت کنترل شده برای پشتیبانی خط تولید شرکت در نظر گرفته شده است.

کارهای دستی

از چند ماشین از قبیل اره ‏نواری، سمباده نواری، سنگ‏ سمباده عمودی، پرس، برش کارباید و مته تیزکنی تشکیل یافته که کارهای دیگری از قبیل سوهان ‏کاری، مارک‏زنی، قلاویز و حدیده کاری و… در این خط صورت می‏ گیرد.

خط سنگ‏زنی

این خط از دستگاه سنگ‏زنی گرد و دستگاه سنگ‏زنی سطح و ابزارتیزکنی تشکیل یافته، قدرت و توانایی سنگ‏زنی در حد میکرون و کارآیی دارد.

خط فرز

این خط شامل چهار دستگاه فرز بوده که قدرت و کارآیی بالاتری نسبت به تراش‏کاری دارند. ابزارآلات مختلف تولید از جنس ‏های مختلف انواع فولادها، چدن، برنزها، فسفر برنزها و . . . را می‏ توان با این دستگاه ‏های فرز عملیات‏ های مختلف براده‏ برداری سطح و سوراخ‏کاری و غیره انجام داد.

خط تراش

این خط شامل دستگاه های تراش است. این ماشین‏ ها از امکانات بیشتری از نظر دقت، سرعت و تجهیزات اندازه‏ گیری برخوردار است و عملیات مختلف شامل روتراشی- تو تراشی- سوراخ‏کاری و… بطور مستمر و با دقت لازم در این ماشین ‏ها انجام می ‏شود.

سنگ‏زنی فورم شامل ماشین ‏های ذیل می ‏باشد

سوراخ‏کاری دقیق

ماشینی است با توانایی فوق‏ العاده در سوراخ‏کاری قطعات در حد صدم میلی‏متر و میکرون و سوراخ‏کاری قطعات با تقسیمات و محوریت‏ های دقیق صورت می‏ گیرد.

پانتو گرافیک

برای ساخت استنسیل‏ های ماشین مارک‏زنی قسمت مونتاژ.

بال‏پوکت

برای ساخت قالب‏ های قفسه تایپ‏ های مختلف بلبرینگ قسمت کیج ‏پرس.

پروفایل

برای ساخت ابزارهای مخصوص ماشین‏ های تراش رینگ، بلنک‏ ها و ابزارهای حساس ماشین‏ شاپ با توانایی در حد صدم میلی‏متر.

خط جوشکاری کارگاه یدکی سازی

این خط شامل دستگاه جوش آرگون، جوش CO2(MIG/MAG-650) و اینورتر می باشد.

واحد برشکاری و آماده سازی نمونه های آزمایشگاهی:

این واحد شامل دو دستگاه اره نواری، یک دستگاه سنگ زنی،یک دستگاه برشکاری با سنگ می باشد.