عملیات تکمیلی و حرارتی

عملیات تکمیلی و حرارتی

کوره های مداوم و کوره های بچی

کوره مداوم (1) SAS

  این کوره ساخت کشور انگلیس می باشد وبا سوخت گازی از نوع شعله  غیر مستقیم کار میکند.

عملیات حرارتی قطعات تولید شده با سیکل آنیل ایزوترمال از قطعات با وزن 500 گرم الی 15 کیلوگرم با ظرفیت ابعادی کف پالت سبد کار کوره (980*1000 )میلیمتر بصورت چیدمان بطور متوسط با توجه به جنس و ابعاد قطعه متغیر و روزانه 16 تن می باشد

این کوره مجهز به سیستم مانیتورینگ جهت کنترل زمان نگهداری و دمای موردنظر می باشد که سوابق عملیات حرارتی در سیستم  ثبت و نگهداری می شود

خط سختکاری و برگشت : SAS (Hardening & Tempering )

این خط نیز که شامل 6عدد کوره بچی و ماشین شارژینگ و دستگاه کوئنچ تانک روغن می باشد طرح و ساخت کشور انگلیس هستند تمامی کوره ها با سوخت برقی کار میکنند و جهت عملیات حرارتی سختکاری و برگشت و نرمالیزه و آنیل  کامل  مورد استفاده قرارمی گیرند این کوره ها بصورت بچی با ظرفیت ابعادی کف پالت 2100*1800 میلیمتر و وزن قطعات از 200 گرم تا 1 تن تا مقدار 5/1 تن را دارد.

دستگاه کوئنچ : SAS Quenching unit

 این دستگاه جزو زیر مجموعه سیستم خط سختکاری می باشد قطعات بعد از مرحله دما ی آستنیتی جهت سختکاری

به داخل محفظه تانکر روغن هدایت میشوند که ظرفیت این دستگاه نیز همانند کوره های بچی از 800 کیلوگرم تا 5/1 تن با ابعادکف پالت 1800*2100 میلیمتر می باشد . مخزن تانکر علاوه بر چیلر مرکزی  مجهز به چیلر دیگری جهت خنک کاری و تنظیم دمای روغن  می باشد که بطور اتوماتیک با توجه به دمای تنظیمی در ترموکوبل فعال می گردد. قابل ذکر اینکه مخزن تانکر موجود بصورت اتوماتیک و بطور دقیق توسط جک ها و شیر های پنوماتیکی  کار عملیات سختکاری را انجام می دهند.

کارگاه عملیات حرارتی : Heat Treatment

این کارگاه شامل دو خط کوره های مداوم و کوره های بچی (Batch furnace) می باشد که انواع عملیات حرارتی شامل نرمالیزه  سختکاری و برگشت و آنیل ایزو ترمال و آنیل کامل در این کوره  ها انجام میگردد.

کوره مداوم ( 2 ) ATBIN

         این کوره با تکنولوژی بلژیکی توسط شرکت ایرانی ساخت و نصب شده و از نوع سوخت گازی شعله مستقیم می باشد. همانند کوره مداوم 1 جهت عملیات حرارتی قطعات تولیدی انواع قطعات گیربکس آنیل ایزوترمال استفاده می شود بصورت 24 ساعته با ظرفیت ابعاد پالت (850*850) میلیمتر بسته به نوع جنس و ابعاد قطعه از 100 گرم الی 15 کیلو گرم روزانه 22 تن قابلیت تولید را دارد نکته حائز اهمیت در این کوره مسئله کولینگ آن است که هوا در یک سیکل بسته ، پس از خنک کاری مجددا” سرد و مجددا” با دمش فن در مدت زمان از پیش تعیین شده قطعات را خنک می کند و این در بهبود خواص مکانیکی قطعات تاثیر بسزائی دارد. این کوره نیز همانند کوره مداوم 1 مجهز به سیستم مانیتورینگ جهت کنترل دما و زمان نگهداری و ثبت سوابق عملیات حرارتی بصورت اتوماتیک می باشد.

ماشین شارژینگ : SAS Charging machine

این دستگاه جهت عملیات حرارتی در موقع شارژ قطعات به داخل کوره و دشارژ بصورت بچی مورداستفاده قرار می گیرد. توانایی حمل قطعات تا وزن 5/1 تن را دارد.

کوره سختکاری : Hardening furnace SAS

کوره های سختکاری جهت نگهداری قطعات در مرحله اول در دمای بالا مابین 830 الی 920 مورد استفاده قرار می گیرند که بصورت بچی با وزن تقریبی800 کیلو الی 5/1 تن ظرفیت دارند .

کوره های تمپرینگ : SAS Tempering furnace

  این کوره ها که به کوره های تمپرینگ معروف هستندکار عملیات حرارتی برگشت بعد از سختکاری را انجام می دهند که ظرفیت مشابه و همانند کوره های سختکاری را دارند.بازه دمایی کوره های تمپرینگ مابین 450 الی 680 درجه سانتی گراد می باشد.

کل مجموعه خط سختکاری همانند کوره های مداوم بصورت 24 ساعت توسط سیستم کنترلی مانیتورینگ کنترل و دما ها و زمان های نگهداری و سوابق عملیات حرارتی توسط سیستم ثبت و نگهداری می شود .

خط پرس های سکه زنی COLD COIN

   این خط شامل تعداد 4 عدد پرس سکه ز نی هستند که جهت cold coin قطعاتی مثل انواع شاتون ها مثلثی ها شغالدست هاو … که نیاز به کوئینگ پرس دارند مورد استفاده قرار می گیرند (مجموعه پرس های سکه زنی ظرفیت روزانه سک زنی بطور متوسط مابین 12000 الی15000 عدد قطعه را در روز دارند)

1- پرس های سکه زنی 750 تن 1 و 2

          این دستگاه هاساخت کشور انگلیس می باشند و جهت کوئینگ پرس انواع قطعات مورد استفاده قرار میگیرد ظرفیت این دستگاه بسته به نوع قطعات مابین 250 الی 400 عدد قطعه در هر ساعت می باشد. و با مشخصات ابعادی زیر مورد استفاده قرار میگیرد

         mm 610*610         ابعاد میز

2- پرس 1000 تن (پرس هیدرولیک پرس ایران)

        این پرس ساخت شرکت پرس ایران می باشدکه جهت کوئینگ انواع قطعات از جمله مثلثی پژو مورد استفاده

قرار میگیرد ظرفیت این دستگاه 150 الی 300 عدد قطعه در هرساعت کاری می باشد .

3- پرس 2000 تن

     این پرس ساخت کشور روسیه می باشد که جهت سکه زنی قطعات مورد مورد استفاده قرار میگیرداین پرس نیز همانند پرس 1000 تن کار نموده وظرفیت آن نیز در هر ساعت 200 الی 300 عدد قطعه می باشد.

شات های کانویر گردان

1-شات بزرگ یک : WST

          این دستگاه ساخت کشور سوئیس می باشد که جهت شات قطعات و اکسید زدایی برای قطعات مختلف با ظرفیت وزنی 800 الی1200 کیلو گرم در هر بچ بسته به نوع قطعات و ابعاد هندسی قطعات مورد استفاده قرار می گیرند در این دستگاه قطعات توسط لودر خود دستگاه بداخل محفظه شات منتقل شده و در حین پاشیدن ساچمه توسط کانویر قطعات به آرامی چرخانده می شوند تا تمام سطوح قطعه ساچمه زده شود و هم سطح صاف و تمیز تری در روی قطعه ایجاد نماید

حد اکثر تناژ شارژی این دستگاه 2000 کیلو گرم است.

2-شات بلاست های بزرگ      2 3& 26GN

            این دستگاه هاساخت کشور انگلیس هستند و همانند  شات بزرگ یک جهت شات قطعات مختلف

         عملیات حرارتی شده که ظرفیت هربچ  800 کیلوالی1200 کیلورا دارند  این دستگاه ها نیز دارای کانویر داخلی جهت چرخاندن قطعات هستند.

3- شات کوچک :   15 GN

       این دستگاه ساخت کشور انگلیس است و همانند دستگاه های شات بزرگ کار میکند ظرفیت این دستگاه بین 350 الی 1223کیلو  بسته به شرائط قطعه دارد و بیشتر اوقات جهت شات قطعات خیلی ریز مورد استفاده قرار می گیرد.

کارگاه عملیات تکمیلی و شات بلاست: Shot blast

  این کارگاه شامل تعداد 6 دستگاه ساچمه پاش برای تمیز کاری و اکسید زدایی قطعات عملیات حرارتی شده می باشد. که دارای 2 خط بشرخ ذیل است.

  1. شات های دروازه ای

  2. شات های کانویر گردان

الف : شات های دروازه ای

1 –  شات آویز بزرگ  WMKD

ماکزیمم بار آویز ها 2  تن

ماکزیمم ابعاد قطعه   20/2*8/1متر

سرعت حرکت آویز ها 14 متر در دقیقه

       این دستگاه ساخت کشور سوئیس است که جهت شات انواع قطعات جلو بندی شامل اکسل ها میل بادامک و میل لنگ ها و …با ابعاد 20/3*10/3*80/2 متر بکار گرفته می شود. این دستگاه و عمدتا” قطعاتی که دارای طول بلند می باشندمورد استفاده قرار می گیرد.

       این دستگاه دارای 3 عدد آویز جهت شات قطعات می باشد که ظرفیت هر آویز 2 تن می باشد قطعات بصورت آویز شارژ می شوند تنوع ابعادی و وزنی قطعات جهت شات به ابعادmm 1600*1900 و وزن 2 تن می باشد.

2- شات آویز کوچک

این دستگاه نیز همانند شات آویز بزرگ جهت شات قطعات با طول بالا می باشد که دارای 3 عدد آویز با ظرفیت هر آویز 500 کیلو ابعاد قطعات تاmm  2200*1600 را دارند. و هر دو دستگاه آویز عمدتا جهت شات قطعات جلو بندی اتومبیل شامل انواع میل لنگ ها میل بادامک ها و اکسل ها که به علت طول بالا امکان خمش دارند بصورت آویز شات می شوند.